بسم الله الرحمن الرحیم

  منشور اخلاقي

  مرکز آموزش مجازی و نیمه­ حضوری

  فرهنگ و معارف اسلامی

  رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم: «من براي به اتمام رساندن مكارم اخلاق برانگيخته شدم.»

   

  ما كاركنان مرکز آموزشی مجازی و نیمه حضوری براي ايفاي كارآمدی نقش خود، در جهت فراهم شدن محيطي كاملاً سالم و پرنشاط براي انجام دادن كار مفيد و مؤثر، اصول اخلاقي و اداري ذیل را مورد توجه قرار داده و با پايبندي به آن، به تحقق هر چه بهتر اهداف متعالي اين مرکز كمك مي‌‌کنیم:

  1. با در نظر داشتن نام و ياد خداوند متعال، كارها را با خلوص نيت، سعه صدر و صدق در رفتار و گفتار انجام می­دهیم.
  2. همه‌روزه و در تمام ساعات با ظاهر و پوششي آراسته، در محيطي منظم و در نهايت نظم و انضباط و ادب و احترام با برخوردي پسنديده، با مراجعان و همكاران تعامل می‌کنیم و در چارچوب شئونات اسلامي و اداري، عدل و انصاف و تلاش در جهت برقراري حاكميت اخلاق اسلامي را سرلوحه خدمت خود قرار می‌دهيم.
  3. در كوتاه‌ترين زمان ممكن امور محوله را در كمال صداقت و رعايت انصاف به انجام رسانده و در صورت برآورده نشدن درخواست مراجعان، توضيحات كافي براي روشن شدن ذهن آنان ارائه می‌کنیم.
  4. براي تحقق آرمان‌هاي ديني و انساني، خود را متعهد، بلكه مفتخر به خدمت صادقانه به مراجعان دانسته، شأني والا براي كرامت انساني آنان قائليم و جلب رضايت الهي و عمل در چارچوب مقررات و قوانين را از وظايف شرعي و اصلي خود مي‌دانيم.
  5. داشتن صداقت، صميميت، صراحت، شكيبايي و خوش‌رويي همراه با برخورد مسئولانه با همكاران و مراجعان را از شاخص‌هاي رفتاريمان قرار می‌دهیم.
  6. رازداري، خودداري از افشای اطلاعات و اسناد محرمانه و حفظ اسرار مراجعان را از مهم‌ترین امور می‌دانیم.
  7.  پذيرش انتقادهاي سازنده و مؤثر را زینت کارمان می‌شماریم.
  8.  خودداري از مظاهر فساد اداري ( نظير توصيه، هديه و ...) و داشتن رفتار يكسان در برابر مراجعان را همواره به خاطر می‌سپاریم.
  9. تصميم و عملكرد منطبق با اصول اعتقادي، مديريت مناسب زمان، وقت شناسي و نظم و ترتيب در امور، داشتن جديّت، پشتكار و دل‌سوزي در ادای وظایف، براي ما اهميت ويژه‌اي خواهد داشت
  10. ادای وظايف براساس اصل مشاركت، حفظ حرمت دانشگاه و سوءاستفاده نکردن از مقام و موقعيت اداري و رعايت سلسله مراتب اداري هنگام برخورد با مراجعان و همکاران، مورد توجه خاص ما قرار خواهد گرفت.
  11. كوشش برای به‌كارگيري و استفاده بهينه از فناوري‌هاي جديد در جهت تهيه و ارائه اطلاعات مستند و شفاف براي پاسخ‌گويي به مراجعان، تجهيز و آماده‌سازي فضاي مناسب به منظور ارائه خدمات مطلوب و ارزنده‌تر به مراجعان را مورد توجه كامل قرار می‌دهیم.
  12. اهتمام هميشگي در آموزش و افزايش معلومات شغلي و اجتماعي و استفاده بهينه از دانش، دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود و ديگران در جهت بهبود ادای وظايف را بر خود لازم مي‌دانيم.
  13. كمك به دیگر همكاران به موازات رعايت حريم كاري يكديگر و تلاش در جهت بالا بردن بازده كاري جمعي، از وظايف ما خواهد بود.
  14. نگهداري تجهيزات اداري، رعايت اصل صرفه­جويي و پرهيز از استفاده شخصي و غير اداري از اموال اداري (مانند تلفن، رايانه، امكانات شبكه و...) ازجمله تعهدات شخصي ماست.
  15. از انجام دادن هرگونه امور غير اداري و حضور بدون هماهنگي با مدير مربوط در جلسات غير كاري در ساعت اداري، ترک کار و...  پرهيز مي‌کنیم.
  16. در صورت لزوم براي اعزام به مأموريت درون و برون شهري و حضور خارج از وقت اداري در محل كار، آمادگي كامل داريم.

  از خداوند متعال می­خواهیم جهت تحقق اهداف این مرکز توفیق اجرای تمام اصول یادشده در منشور اخلاقی را به ما عنایت فرماید.

  معاونت فرهنگی