معرفی رشته معارف اسلامی و علوم تربیتی در مقطع کارشناسی

  هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الامِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ (جمعه،2)

  اوست خدايى كه ميان عرب امّى (يعنى قومى كه خواندن و نوشتن نمى‏دانستند) پيغمبرى بزرگوار از همان مردم برانگيخت كه بر آنان آيات وحى خدا تلاوت مى‏كند و آنها را (از لوث جهل و اخلاق زشت) پاك مى‏سازد و شريعت و احكام كتاب سماوى و حكمت الهى مى‏آموزد و همانا پيش از اين همه در ورطه جهالت و گمراهى آشكار بودند.

  از دیگر رشته های مرکز آموزش مجازی و نیمه حضوری، رشته معارف اسلامی و علوم تربیتی است که به شیوه مجازی برگزار می شود. در این رشته، دانشجویان با فراگیری علوم و معارف اسلامی در دروس پایه و مشترک، دروس تخصصی علوم تربیتی را نیز فرا می گیرند.

  هدف از فرا گیری این رشته آشنایی دانشجو با شیوه های تعلیم و تربیت و اصول آن، آشنایی با شیوه ها و تکنولوژی آموزشی، شیوه های تحقیق در مسائل تربیتی و ... است

  در دوره­ های آموزش مجازی، دانشجویان می توانند در کلاس های آن لاین شرکت کرده و از تدریس آن لاین اساتید مجرب استفاده کنند و در صورت عدم حضور، از آرشیو این کلاس­ ها بهره مند شوند. علاوه بر این امکان استفاده از خط سیر آموزشی (متن درسی و فیلم و صوت تدریس اساتید متخصص) نیز فراهم است. دانشجویان می توانند جهت تهیه محتوای آموزشی و خرید جزوات درسی و سی دی ­های آموزشی و یا فلش حاوی این مطالب از کتابفروشی اینترنتی مرکز اقدام کنند.

  این مرکز در نظر دارد  با توجه به آیین نامه­ ها و دستور­العمل­ های وزارت علوم در صورت به حد نصاب رسیدن درخواست دانشجویان برای هر درس، نسبت به برگزاری کلاس­ های رفع اشکال به صورت متمرکز در شهر قم و با دریافت بخشی از هزینه­ ها اقدام کند.

  تعداد کل واحد­های این رشته 133 واحد است که شامل دروس پایه، مشترک و تخصصی می شود.

  برخی از دروس پایه این رشته:

  زبان فارسی، دانش خانواده و جمعیت، زبان انگلیسی عمومی، تربیت بدنی و ... .

  برخی از دروس مشترک این رشته:

  روش تحقیق، زبان قرآن، آموزش فلسفه، معارف قرآن و ... .

  برخی از دروس تخصصی:

  تاریخ آموزش و پرورش اسلام و ایران، آشنایی با تکنولوژی آموزشی، سنجش و اندازه گیری در علوم تربیتی، آشنایی با مشاوره و راهنمایی، روان شناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش عمومی از منظر اسلامی، مسائل جوانان و نوجوانان، روش تحقیق در علوم تربیتی و ...