معرفی رشته معارف اسلامی و اخلاق در مقطع کارشناسی

  وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ‏ عَظيمٍ‏ ( قلم، 4)

  و در حقيقت تو (ای رسول) به نيكو خلقى عظيم آراسته‏ اى.

  رشته معارف اسلامی و اخلاق نیز به شیوه مجازی برگزار می شود. در این رشته دانشجویان با فراگیری علوم و معارف اسلامی در دروس پایه و مشترک، دروس تخصصی اخلاق را فرا می گیرند.

  هدف از فرا گیری این رشته آشنایی دانشجو با عرفان، اخلاق، سیره اخلاقی اهل بیت (علیهم السلام)، مکاتب اخلاق اسلامی، اخلاق در ادیان مختلف جهان و برخی از واحدهای روان شناسی است.

  در دوره­ های آموزش مجازی، دانشجویان می توانند در کلاس های آن لاین شرکت کرده و از تدریس آن لاین اساتید مجرب استفاده کنند و در صورت عدم حضور، از آرشیو این کلاس­ ها بهره مند شوند. علاوه بر این امکان استفاده از خط سیر آموزشی (متن درسی و فیلم و صوت تدریس اساتید متخصص) نیز فراهم است. دانشجویان می توانند جهت تهیه محتوای آموزشی و خرید جزوات درسی و سی دی ­های آموزشی و یا فلش حاوی این مطالب از کتابفروشی اینترنتی مرکز  اقدام کنند.

  مرکز مجازی و نیمه حضوری با توجه به آیین نامه­ ها و دستور­العمل­ های وزارت علوم در صورت به حد نصاب رسیدن درخواست ها برای هر درس، نسبت به برگزاری کلاس­ های رفع اشکال به صورت متمرکز در شهر قم و با دریافت بخشی از هزینه­ ها اقدام خواهد نمود.

  تعداد کل واحد­های این رشته 133 واحد است که شامل دروس پایه، مشترک و تخصصی می شود.

  برخی از دروس پایه این رشته:

  زبان فارسی، دانش خانواده و جمعیت، زبان انگلیسی عمومی، تربیت بدنی و ... .

  برخی از دروس مشترک این رشته:

  روش تحقیق، زبان قرآن، آموزش فلسفه، معارف قرآن و ... .

  برخی از دروس تخصصی:

   آشنایی با عرفان اسلامی، فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی، سیره اخلاقی- تربیتی پیامبر اسلام و اهل بیت(علیهم السلام)، معارف نهج البلاغه، تاریخ امامت، تاریخ و مکاتب اخلاق اسلامی، اخلاق در یهودیت، مسیحیت و ادیان شرقی، دستورالعمل های اخلاقی – عرفانی، روان شناسی عمومی، روان شناسی رشد، روان شناسی انگیزش و هیجان، روان شناسی شخصیت و ...