معرفی رشته معارف اسلامی و ادیان در مقطع کارشناسی

  وَ مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلامِ ديناً فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرينَ (آل عمران، 85)

  هر كس غير از اسلام دينى اختيار كند هرگز از وى پذيرفته نيست، و او در آخرت از زيانكاران است.

  از جمله رشته های مرکز آموزش مجازی و نیمه حضوری، رشته معارف اسلامی و ادیان است که به شیوه مجازی برگزار می شود. در این رشته دانشجویان با آموختن علوم و معارف اسلامی در دروس پایه و مشترک، دروس تخصصی ادیان را فرا خواهند گرفت.

  هدف از فرا گیری این رشته آشنایی دانشجو با ادیان مختلف جهان اعم از ادیان توحیدی و غیر توحیدی و آشنایی با متون مقدس ادیان است و دانشجو با کسب این معارف می تواند به مقایسه آموزه های ادیان بپردازد.

  در دوره­ های آموزش مجازی، دانشجویان می توانند در کلاس های آن لاین شرکت کرده و از تدریس آن لاین اساتید مجرب استفاده کنند و در صورت عدم حضور، از آرشیو این کلاس­ ها بهره مند شوند. علاوه بر این امکان استفاده از خط سیر آموزشی (متن درسی و فیلم و صوت تدریس اساتید متخصص) نیز فراهم است. دانشجویان می توانند جهت تهیه محتوای آموزشی و خرید جزوات درسی و سی دی ­های آموزشی و یا فلش حاوی این مطالب از کتاب­ فروشی اینترنتی مرکز اقدام کنند.

  این مرکز متعهد است با توجه به آیین نامه­ ها و دستور­العمل­ های وزارت علوم در صورتی که به حد نصاب برسد، برای هر درس، نسبت به برگزاری کلاس­ های رفع اشکال به صورت متمرکز در شهر قم و با دریافت بخشی از هزینه­ ها اقدام کند.

  تعداد کل واحد­های این رشته 133 واحد است که شامل دروس پایه، مشترک و تخصصی می شود.

  برخی از دروس پایه این رشته:

  زبان فارسی، دانش خانواده و جمعیت، زبان انگلیسی عمومی، تربیت بدنی و ... .

  برخی از دروس مشترک این رشته:

  روش تحقیق، زبان قرآن، آموزش فلسفه، معارف قرآن و ... .

  برخی از دروس تخصصی:

   زبان تخصصی( متون مقدس ادیان)، روش شناسی ادیان، ادیان باستانی و ابتدایی، ادیان توحیدی، ادیان شرق، ادیان خاور دور، تاریخ تصوف و عرفان، تاریخ فلسفه اسلامی، تاریخ فلسفه غرب، فلسفه دین ، فلسفه علوم تاریخی، جامعه شناسی دین و...