معرفی رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی

  موسسه آموزش و پژوهشی امام خمینی (ره) با توکل به خداوند متعال و در راستای تبیین معارف دینی, دفاع از آموزه¬های اسلام در برابر شبهات در پهنه علوم انسانی و تربیت نیروهای کارآمد با حمایت رهبر معظم انقلاب و ریاست آیت¬الله مصباح یزدی آغاز به کار کرد.
  مرکز آموزش مجازی و نیمه حضوری فرهنگ و معارف اسلامی با تکیه بر پشتوانه عظیم علمی خود و به منظور بسط, گسترش و انتشار معارف اسلامی به اقصی نقاط گیتی با بهره¬گیری از آخرین امکانات و روش¬های آموزش از راه دور در فضای مجازی, فرصت کم¬نظیری را برای تشنگان معارف اسلامی در سراسر جهان در رشته¬های مختلف علمی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد با مجوز وزارت علوم, تحقیقات و فناوری فراهم آورده است.
  رشته¬های کارشناسی عبارتند از: معارف اسلامی, معارف اسلامی و تاریخ, معارف اسلامی و کلام, معارف اسلامی و ادیان, معارف اسلامی و اخلاق, معارف اسلامی و علوم تربیتی, معارف اسلامی و علوم قرآنی.
  رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی یکی از رشته¬های کارشناسی دانشگاه است که به شیوه الکترونیکی (مجازی) برگزار می-گردد. در این رشته دانشجویان با فراگیری علوم و معارف اسلامی, با مبانی و ساختار فرهنگ قرآنی آشنا شده و با تحکیم مبانی اعتقادی خود با استفاده از منابع معتبر اسلامی در برابر شبهاتی که با انگیزه¬های مختلف مطرح می-شود, می توانند پاسخ مناسب ارائه نمایند.
  قرآن مشعل هدایت عالمان, مونس پرهیزکاران, صفابخش دل¬های عارفان و اساس فرهنگ و آئین زندگی است و آشنا ساختن مردم با فرهنگ قرآن در جامعه¬ای که بر پایه قرآن و عترت بنا شده, یک ضرورت عقلی و مکتبی است و امید است که دانشجویان این رشته جان خود و دیگران را از چشمه¬سار وحی سیراب نموده و در عمق جان¬ها با نور قرآن انقلابی ایجاد نمایند و به مستقیم¬ترین و استوارترین راهها هدایت نمایند.
  در دوره¬های آموزش مجازی, دانشجویان می¬توانند در کلاس¬های آنلاین شرکت نموده و از تدریس آنلاین اساتید مجرب استفاده نمایند و در صورت عدم حضور, از افلاین این کلاس¬ها استفاده کنند. در ضمن امکان استفاده از خط سیر آموزشی (متن درسی و صوت تدریس اساتید مطرح) نیز فراهم است. دانشجویان می-توانند جهت خرید جزوات و نرم افزارهای آموزشی این مطالب از کتابفروشی اینترنتی دانشگاه اقدام نمایند.
  دانشگاه با توجه به آئین¬نامه¬ها و دستورالعمل¬های وزارت علوم در صورت به حد نصاب رسیدن نفرات برای هر درس, نسبت به برگزاری کلاس¬های رفع اشکال به صورت متمرکز در شهر قم و با دریافت بخشی از هزینه¬ها اقدام می¬کند.

  تعداد کل واحدهای رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی 133 واحد است که شامل دروس عمومی, پایه- مشترک و تخصصی می-شود.
  برخی از دروس عمومی این رشته که از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی برای همه دانشگاه¬ها الزامی است, عبارتند از: زبان فارسی, دانش خانواده و جمعیت, زبان انگلیسی عمومی, تربیت بدنی, انقلاب اسلامی و ...
  برخی از دروس پایه- مشترک این رشته: زبان قرآن, آموزش فلسفه, معارف قرآن, روش تحقیق و ...
  برخی از دروس تخصصی این رشته: تاریخ تفسیر قرآن, تفسیر قرآن, علوم قرآن, تاریخ قرآن, زبان تخصصی و ...